Het Overlegcomité kondigde vrijdag een tweede lockdown aan, die anderhalve maand zal duren en die opnieuw bepaalde ondernemingen verplicht te sluiten. De federale en regionale regeringen engageren zich om de steunmaatregelen te verlengen en zelfs te versterken. Eén daarvan is het systeem van tijdelijke werkloosheid.
Situatie nu: verschillende systemen van tijdelijke werkloosheid
Om de massale tijdelijke werkloosheid ingevolge de corona-crisis op te vangen, introduceerde de (vorige) regering de tijdelijke werkloosheid “overmacht-corona”: een soepel systeem van tijdelijke werkloosheid waarbij het volstaat op het einde van de maand de werkloosheidsdagen aan te geven bij de RVA (via een ASR werkloosheid scenario 5).
Sinds 1 september is dat soepel systeem beperkt tot de “zwaar getroffen” sectoren en ondernemingen, in de veronderstelling dat de economische activiteit in andere sectoren/ondernemingen zou normaliseren. Die andere sectoren/ondernemingen moeten beroep doen op gewone economische werkloosheid, via de normale procedure.
Wachten op een nieuwe veralgemening van “corona”-werkloosheid
Nu de tweede lockdown een feit is wordt algemeen aangenomen dat de soepele werkloosheid “overmacht-corona” opnieuw de regel wordt, dat is onvermijdelijk.
Totdat een regeringsbeslissing duidelijkheid brengt, blijven de huidige systemen verderlopen. U kunt vaststellen welk systeem toepasselijk is voor uw onderneming met de criteria van de vier groepen hierna (evalueren in oplopende volgorde). Het spreekt vanzelf dat wij u onmiddellijk informeren van zodra de overheid een versoepeling aankondigt.
1. U behoort tot één van de volgende sectoren, die integraal beschouwd worden als “zwaar getroffen”
PC 140.02: taxi’s
PC 227: audiovisuele sector
PC 302: horeca
PC 303.03: exploitatie van bioscoopzalen
PC 304: vermakelijkheidsbedrijf
PC 329: socio-culturele sector
PC 333: toeristische attracties
U kan tot 31 december 2020 de soepele corona-werkloosheid toepassen zonder voorafgaande aanvraag bij de RVA.
2. U behoort niet tot één van de integraal “zwaar getroffen” sectoren van groep 1, maar uw onderneming wordt beschouwd als individueel “zwaar getroffen“
Dat is het geval, indien uw onderneming in het tweede kwartaal 2020 minstens 20% tijdelijke werkloosheid kende. Voor de evaluatie van die 20% zie onze infoflash van 17 juli.
U kan tot 31 december 2020 de soepele corona-werkloosheid toepassen voor alle werknemers van uw onderneming, op voorwaarde dat u vooraf een aanvraag indient bij de RVA. De aanvraag gebeurt op basis van rubriek III van het formulier C106A-corona-HGO.
Als u die aanvraag al indiende en een goedkeuring kreeg van de RVA, moet u geen nieuwe actie ondernemen.
3. U behoort niet tot de sectoren van groep 1 en u voldoet niet aan het criterium van 20% tijdelijke werkloosheid, maar u behoort tot één van de volgende sectoren EN u oefent de activiteit uit die “zwaar getroffen” is
Nr. P.C. |
Bevoegdheid P.C. |
Zwaar getroffen activiteiten |
100 |
aanvullend PC arbeiders |
|
109 |
kleding- en confectiebedrijf |
verhuren en plaatsen van tenten |
111 |
metaal-, machine- en elektrische bouw |
|
126 |
stoffering en houtbewerking |
|
139 |
binnenscheepvaart |
pleziervaart voor toeristische doeleinden |
140.01 |
autobussen en autocars |
touringcars |
140.04 |
grondafhandeling op luchthavens |
activiteiten die verband houden met het luchtvervoer van personen |
149.01 |
elektriciteit - installatie en distributie |
plaatsen van geluids- en beeldinstallaties in het kader van de organisatie van evenementen |
200 |
aanvullend PC bedienden |
|
209 |
bedienden metaalnijverheid |
|
215 |
bedienden kleding- en confectiebedrijf |
verhuren en plaatsen van tenten |
226 |
bedienden internationale handel, vervoer en logistiek |
activiteiten die verband houden met het luchtvervoer van personen |
314 |
kappersbedrijf en schoonheidszorgen |
exploitatie van jacuzzi’s, stoomcabines en hammams |
315 |
handelsluchtvaart |
activiteiten die verband houden met het luchtvervoer van personen |
U kan tot 31 december 2020 de soepele corona-werkloosheid toepassen, op voorwaarde dat u vooraf een aanvraag doet bij de RVA en enkel voor de werknemers opgenomen in die aanvraag. De aanvraag gebeurt op basis van rubriek II van het formulier C106A-corona-HGO.
Als u die aanvraag al indiende en een goedkeuring kreeg van de RVA, moet u geen nieuwe actie ondernemen.
4. U behoort niet de “zwaar getroffen” sectoren/activiteiten van punt 1 of 3, en u voldoet evenmin aan het criterium van 20% tijdelijke werkloosheid
U kan geen gebruik maken van de soepele corona-werkloosheid.
U moet beroep doen op een gewoon stelsel van economische werkloosheid resp. schorsing bedienden. Tot 31 december 2020 zijn beide stelsels versoepeld. Meer detail in onze infoflashes van 9 juli, 31 juli en 27 augustus.
Voor werknemers in quarantaine of getroffen door een schoolsluiting van hun kind, kan u individueel werkloosheid overmacht aanvragen via de gewone procedure overmacht.